Elérhetőségünk:   +36-1/79-28-340   |
  +36-70/941-90-12 BÜNTETŐ ÜGYVÉD, VÉDŐÜGYVÉD, BÜNTETŐJOGI ÜGYVÉD BUDAPEST

https://roskaugyvediiroda.hu/
hu / en
 
Tel.: +36-1/79-28-340        Mob.: +36-70/941-90-12
Ügyvédi irodánk gazdasági, pénzügyi bűncselekmények esetén büntető ügyvédként, védőügyvédként látja el ügyfelei hatékony képviseletét, védelmét.

Mi a teendő, ha az Ön cége ellen indítanak felszámolási eljárást? 

Szerző: Dr. Roska Sándor, büntetőjogi ügyvéd
 

Segítségre van szükségem. Időpontot kérek.

A felszámolási eljárás első és legfontosabb célja, hogy az adós céget a lehető leggyorsabban kiiktassák a gazdasági életből, mégpedig azért, hogy a megmaradt vagyonból a hitelezők ki tudják a követeléseiket elégíteni. Az adós megmentése (ellentétben a csődeljárással) nem cél, ez pedig erősen behatárolja az adós cég érdekérvényesítési lehetőségeit.

A felszámolás elindulhat

  • hivatalból: a bíróság (cégbíróság, büntetőbíróság) értesítése alapján, valamint
  • kérelemre: az adós, a hitelező vagy a végelszámoló kérelmére.

 

Felszámolási eljárás a hitelező kérelmére

Ha a felszámolási eljárás hivatalból, illetve a bíróság (cégbíróság, büntetőbíróság) értesítése alapján indult, a bíróság a fizetésképtelenséget külön vizsgálat nélkül megállapítja, sem ez ellen, sem az elrendelésről szóló végzés ellen nincs helye fellebbezésnek. Ennek az a magyarázata, hogy vagy az történik, hogy a cégbíróság/büntetőbíróság értesítése alapján szankció jelleggel rendelik el a felszámolást, vagy pedig a csődeljárás fordul át (az eredménytelen egyezségi kísérletet követően) felszámolási eljárásba.

Jó, ha tudjuk, hogy az esetek legnagyobb részében a hitelezők kérelmezik a felszámolást, ám a felszámolás elrendelésére legtöbbször nem kerül sor. Ennek oka leginkább az, hogy a hitelezők gyakran csak rá akarnak ijeszteni az adósra, a felszámolás iránti kérelmet azért terjesztik elő, hogy ezzel elérjék az önkéntes teljesítést. Kétségtelen, hogy ez a kimenetel szolgálja legjobban az adós érdekeit is, ezért érdemes lehetőség szerint együttműködni a hitelezővel, a bírósággal.

A hitelező a felszámolás iránti kérelemben köteles megjelölni, milyen jogcímen áll fenn az adós tartozása, az mikor vált esedékessé, és szerinte miért fizetésképtelen az adós. A fizetésképtelenség esetköreit a törvény tételesen meghatározza. Az egyik leggyakoribb hivatkozási alap szerint a cég a szerződésen alapuló nem vitatott vagy elismert tartozását a teljesítési idő lejártát követő 20 napon belül sem egyenlítette ki vagy nem vitatta, és az ezt követő hitelezői írásbeli fizetési felszólításra sem teljesítette.

Nem mindegy, hogy a hitelező milyen formában, milyen tartalommal szólította fel az adós céget a teljesítésre. A fizetési felszólításban meg kell jelölni az adós tartozásának jogcímét, összegét, a teljesítési határidőt, azt a végső határidőt is, amelynek eredménytelen eltelte után a hitelező meg kívánja indítani a felszámolási eljárást vagy egyéb jogi útra kívánja terelni az ügyet. A postai úton megküldött fizetési felszólítást tértivevényes levélben kell feladni. A levelet a feladástól számított 15. munkanapon akkor is kézbesítettnek kell tekinteni, ha

  • a kézbesítés akadályozott,
  • az átvételt a címzett megtagadta, vagy
  • a küldeményért a címzett nem jelentkezett.

A hitelezők által gyakorta hivatkozott másik fizetésképtelenségi ok az, hogy az adóssal szemben lefolytatott végrehajtás eredménytelen volt. Egy konkrét ügyben a hitelező arra hivatkozva kérte a felszámolási eljárás elrendelését, hogy az adós a jogerős (ellentmondással nem támadott) fizetési meghagyások alapján sem teljesített. Jogerős ítéletében a bíróság ugyanakkor arra mutatott rá, hogy ez önmagában a fizetésképtelenség megállapításához nem elegendő, hiszen a hitelező bírósági végrehajtást nem kezdeményezett. A fizetésképtelenség megállapításának ugyanis feltétele, hogy a hitelező igazolja: az adós ellen indított végrehajtás nem vezetett eredményre (BH2003. 33.).

Milyen lehetőségei vannak az adós cégnek a felszámolás elrendelése előtt?

Ha a felszámolási eljárás indítása előtt nem folyt csődeljárás, a bíróság az adós kérelmére a tartozás kiegyenlítésére legfeljebb 45 napos határidőt engedélyezhet. Amíg ez a határidő nem telt el, a bíróság nem állapíthatja meg az adós fizetésképtelenségét.

Ha az adós a felszámolás kezdő időpontjáig igazolja, hogy a felszámolást elrendelő jogerős végzés alapjául szolgáló teljes követelést (tőke, kamatok, a hitelező eljárással felmerült költségei) megfizette a hitelezőnek, a bíróság megszünteti az eljárást, és ehhez még a hitelező hozzájárulására sincsen szükség.

Az adós hivatkozhat a hitelező követelésének beszámítással történő teljesítésére, ennek azonban feltétele – egyebek mellett – az is, hogy hitelező a beszámítani kért követelést elismerje. Ha az adós sikerrel hivatkozik a beszámításra, a bíróság a felszámolási eljárást soron kívül megszünteti.

Ugyancsak soron kívül szünteti meg az eljárást a bíróság, ha az adós nem fizetésképtelen.

Minden egyéb esetben a bíróság elrendeli a fizetésképtelen adós felszámolását. Az erről szóló végzést a felszámolás iránti kérelem beérkezését követő 60 napon belül hozza meg. A felszámolást elrendelő végzés ellen külön fellebbezésnek van helye; felülvizsgálatra nincsen lehetőség. A felszámolás kezdő időpontja a felszámolást elrendelő jogerős végzés közzétételének napja.

 

FELSZÁMOLÁSI ELJÁRÁS - HITELEZŐ - FIZETŐKÉPTELENSÉG - TARTOZÁS KIEGYENLÍTÉSE - ÜGYVÉD - BUDAPEST

Kapcsolat

Hívjon bennünket!   
Írjon nekünk!

Dr. Roska Sándor
gazdasági-, gazdasági büntetőjogi ügyvéd

Irodánk címe:
1024 Budapest, Margit krt 49. IV. em. 1.
e-mail: iroda@roskaugyvediiroda.hu

Ügyvédi irodánk Budapest II. kerületében a Mechwart ligetnél található. 

Parkolási lehetőség a Keleti Károly utcában a Margit körútról rögtön jobbra fordulva érhető el.

Időpontot kérne?

Keressen bennünket bizalommal!
Vegye fel velünk a kapcsolatot! 

+36-1/79-28-340
+3670/941-90-12

 

Bűncselekmények - Eljárások

IGNORANTIA IURIS NON EXCUSAT -  A törvény nem tudása nem mentesít

A törvény, a lehetőségek tudása viszont kapukat nyit meg és esélyeket teremt...

Tovább

Gazdasági büntető ügyvéd, védő ügyvéd, jogi tanácsadás, jogi szakértelem.. Miért bennünket válasszon?

Gazdasági büntető ügyvéd, védő ügyvéd, jogi tanácsadás, jogi szakértelem.. Miért bennünket válasszon?

Mi nem ügyeket, nem felesleges eljárásokat generálunk. Komplex megoldásokban, eredményes stratégiákban gondolkozunk. Célunk mindig az ügyfél érdekének maximális szem előtt tartása...

Tovább

Ügyvédi Iroda Budapesten Buda szívében